SLUŽBY

Výstavba

GEODETICKÉ PODKLADY PRO PROJEKTY

Před zahájením projektování jakékoliv stavby je potřeba mít k dispozici kvalitní podklady, díky kterým může projektant stavbu správě polohově a výškově usadit do terénu. Geodetický podklad ve formě účelové mapy obsahuje všechny viditelné polohopisné prvky v zájmové lokalitě (komunikace, vedení inženýrských sítí, stavby, vegetaci) a samozřejmě také výškopis (výšky terénu, výšky vstupních šachet inženýrských sítí, výšky hřebenů střed a případně také vrstevnice).

VYTYČOVÁNÍ STAVEB

Před zahájením stavby je potřeba ji v terénu vytyčit podle projektové dokumentace. Rohy, případně jiné charakteristické body, stabilizujeme podle požadavku investora kolíky, hřeby, případně jiným způsobem. Často je součástí vytyčení i vytvoření tzv. laviček a hlavních výškových bodů stavby. Přesnost vytyčení může být podle požadavků projektu až s přesností milimetrů.

dokumentace skutečného provedení

Po úspěšném dokončení stavby je potřeba ji zaměřit pro potřeby kolaudačního řízení. V geodetické části dokumentace skutečného provedení je zaměřena stavba a její okolí podle skutečnosti. Pokud je stavba součástí evidence katastru nemovitostí, je potřeba vytvořit geometrický plán. Dokumentace skutečného provedení se může podobat svou formou geodetickému podkladu pro projekt, ale jsou v ní obsažené zejména nově vybudované objekty, plochy a jiná zařízení.

Katastr nemovitostí

GEOMETRICKÉ PLÁNY

Geometrický plán je podkladem pro zápis do katastru nemovitostí. Neobejdete se bez něj, když chcete nechat zapsat do katastru nemovitostí novou stavbu či věcné břemeno, nebo když rozdělujete pozemek. Typů geometrických plánů je víc, například pro účely:

  • vyznačení nebo změna obvodu budovy
  • rozdělení nebo změna hranice pozemku
  • průběh věcného břemene k části pozemku
  • průběh vytyčené nebo vlastníky upřesněné hranice pozemků

Jednotlivé typy geometrických plánů lze mezi sebou i kombinovat. Při tvorbě geometrických plánů vycházíme nejenom z platné katastrální mapy, ale musíme využívat i náčrtů a další dokumentace zeměměřické činnosti, které mohou být i více než 100 staré.

vytyčování hranic pozemků

Každý z nás chce vědět, kudy přesně prochází hranice jeho pozemku. Hranice vytyčujeme na podkladě platné katastrální mapy. Nicméně vzhledem k přesnosti mapy v některých katastrálních územích musíme někdy využívat i původní měřickou dokumentace starou třeba i 100 let. Body stabilizujeme nejčastěji trvale hraničními znaky s plastovou hlavou, ale někdy je nutné použít pouze dočasnou stabilizaci například kolíkem.